Niezalogowany
zmień rozmiar:

Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku

Adres: Stanisława Małachowskiego 1
09-400 Płock
pokaż na mapie
Dyrektor: Katarzyna Góralska
Strona WWW: http://malachowianka.edu.pl
E-mail: sekretariat@malachowianka.edu.pl
Telefon: 24 366 36 00

Opis oferty:





Informacje ogólne:

                                                                                                                                                                                                                    
Nasza szkolna dewiza brzmi: discere necesse est (uczyć się jest koniecznością).
Być Małachowiakiem to zaszczyt i dobra perspektywa na przyszłość.
                                                                                                                                                                                                                    

Dlaczego warto uczyć się w Małachowiance – najstarszej szkole w Polsce?

• Urokliwe położenie na Wzgórzu Tumskim, w historycznej części Płocka.

• Łączymy chlubną tradycję z nowoczesną edukacją – w murach tej szkoły uczyło się wielu wybitnych Polaków. Uczymy na najwyższym poziomie w regionie, o czym świadczą wyniki maturalne oraz miejsca w rankingach szkół. Według rankingu tygodnika „Perspektywy”  z 2025 roku Małachowianka to najlepsze liceum w Płocku, zaliczające się do najlepszych tzw. „Złotych szkół” (pozycja: 185 w Polsce, 59 na Mazowszu).

• Uczniowie naszego Liceum uzyskują najwyższe wyniki matur na terenie Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatury w Płocku. Otrzymują najwyższe noty z przedmiotów rozszerzonych przy bardzo dużej liczbie zdających. Absolwenci Małachowianki zostają studentami na najlepszych uczelniach w kraju i za granicą (np. Oxford, Cambridge, Coventry). Wielokrotnie byli w gronie 25 najlepszych maturzystów w Polsce jako laureaci konkursu "Matura na 100%".

• Działa prężnie Samorząd Uczniowski, Klub Wolontariatu i Grupa Teatralno - Muzyczna SFERA, chór Minstrel, koło szachowe, koło astronomiczne i strzeleckie, koła olimpijskie.

• Posiadamy srebrną tarczę „Szkoły aktywnej turystycznie”, przyznaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Jesteśmy też wśród 20 szkół w kraju w rankingu szkół kompetencji przyszłości wg organizatorów Olimpiady „Zwolnieni z teorii”. W roku 2019 zdobyliśmy tytuł „Edukreator na Mazowszu” w kategorii szkół ponadpodstawowych, nadany przez Samorząd Województwa. W roku 2023 Sejmik Województwa Mazowieckiego odznaczył Szkołę medalem "Zasłużony dla Mazowsza".

Małachowiacy to laureaci i finaliści wielu ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych. Uzyskane w ostatnich dziewięciu latach sukcesy to 42 olimpijczyków w tym: finalista Olimpiady Biologicznej, finalista Olimpiady Wiedzy Technicznej, 2 finalistów Olimpiady Wiedzy o Mózgu, 2 laureatów i 2 finalistów Olimpiady Historycznej, Laureat Olimpiady Fizycznej, laureat i 2 finalistów Olimpiady Matematycznej, laureat Olimpiady Ekonomicznej, laureat Olimpiady Języka Angielskiego, 2 finalistów Olimpiady Języka Niemieckiego, laureat i 4 finalistów Olimpiady Języka Łacińskiego, finalista konkursu Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego, finalista Olimpiady Filozoficznej, finalista Olimpiady Teologicznej oraz laureat i finalista Olimpiady Znajomości Afryki, laureat Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, Olimpiady Statystycznej, Olimpiady Informatycznej.

• Organizujemy warsztaty językowe w Anglii (Londyn), we Francji (Paryż) i Włoszech (Rzym), wyjazdy krajoznawcze w różne zakątki świata.

• Zapewniamy dostęp do nowoczesnych technologii i sprzętu (np. dron, klocki do robotyki, sprzęt do nauczania biologii metodą eksperymentu, nowoczesny sprzęt w pracowniach komputerowych, etc.) Posiadamy obserwatorium astronomiczne, ogródek meteorologiczny, piękną aulę z historycznymi freskami Wł. Drapiewskiego.

• Nasi nauczyciele posiadają najwyższe kwalifikacje (5 z nich legitymuje się naukowym tytułem doktora) i bogate doświadczenie w pracy z uczniami. Większość nauczycieli przedmiotów maturalnych to czynni egzaminatorzy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

• Zapewniamy szeroką gamę zajęć pozalekcyjnych, w tym koło strzeleckie, astronomiczne, teatralne, szachowe, żeglarskie, koła sportowe, naukowe. Na wysokim poziomie nauczamy języków obcych, w tym j. francuskiego, j. włoskiego, j. hiszpańskiego.
W ostatnich czterech latach mamy olimpijczyków z j. niemieckiego, j. angielskiego, j. łacińskiego.

• Uczniowie Małachowianki są aktywni, angażują się w szereg projektów i przedsięwzięć, rozwijających kompetencje miękkie i kluczowe. Tworzą w Szkole fantastyczną, niepowtarzalną atmosferę. Potrafią pogodzić pracę z zabawą i działalnością społeczną. Świetnie ze sobą współpracują. Pamiętają o Szkole i o sobie nawzajem przez całe życie, o czym świadczy aktywność absolwentów i ich zaangażowanie w bieżące życie szkoły.

• Zapewniamy komfort pracy w nowoczesnym budynku oraz odnowionych, historycznych częściach dawnej Kolegiaty św. Michała Archanioła i Kolegium Jezuickiego. Pięknie odnowiona aula szkoły z freskami Władysława Drapiewskiego urzeka swym wyglądem. W XV – wiecznej wieży urządzone jest obserwatorium astronomiczne, w nim  teleskop do obserwacji słońca i gablota z repliką łazika księżycowego i rakiet skonstruowanych przez absolwenta Wojciecha Krzywińskiego.

• Szkoła dysponuje nowoczesnymi pracowniami przedmiotowymi oraz laboratoriami chemicznymi i fizycznymi, doposażonymi dzięki realizacji projektu edukacyjnego doposażenia przez PKN Orlen szkolnych pracowni w pomoce dydaktyczne. W Szkole znajdują się także świetnie wyposażone pracownie informatyczne z klimatyzacją oraz nowoczesna biblioteka i czytelnia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi do dyspozycji uczniów, odnowiona w 2018 r. Są 3 sale gimnastyczne i siłownia. Dysponujemy barkiem. Mamy obserwatorium astronomiczne oraz muzeum na szlaku ceglanego gotyku.

• Szkoła podpisała umowy o współpracy między innymi z Politechniką Warszawską, Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Uniwersytetem Łódzkim, Centrum Kosmicznym PAN, Akademią Mazowiecką w Płocku, politechniką Łódzką.



Oferta:
________________________________________________________________________________________
Na rok szkolny 2025/2026 planowany jest nabór do sześciu klas pierwszych Liceum.
Szczegółowy regulamin rekrutacji możecie pobrać z naszej strony: www.malachowianka.edu.pl (zakładka: Rekrutacja) lub otrzymać go w sekretariacie Szkoły.


W klasach: 1A, 1C, 1E, 1F, 1G zaplanowano kształcenie w zakresie rozszerzonym z 2 lub 3 przedmiotów. W tych klasach na punkty będą przeliczane następujące oceny uzyskane na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej z czterech obowiązkowych zajęć edukacyjnych:
- język polski
- matematyka
- dwie najwyższe, spośród następujących: języki obce nowożytne, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, biologia, fizyka, chemia, informatyka.
W klasie 1D zaplanowano kształcenie w zakresie rozszerzonym z 2 przedmiotów.
W tej klasie na punkty będą przeliczane następujące oceny uzyskane na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej z czterech obowiązkowych zajęć edukacyjnych:
- język polski
- matematyka
- fizyka
- najwyższa, spośród następujących: języki obce nowożytne.


PRZYKŁADOWE KIERUNKI STUDIÓW PO UKOŃCZENIU KLAS:
1A "MEDYCZNA"  (BIOLOGIA - CHEMIA -  MATEMATYKA, dodatkowo elementy chemii w medycynie, biologia eksperymentalnie) - medycyna, stomatologia, pielęgniarstwo, biotechnologia, bioinżynieria medyczna, biologia, ekologia, chemia, filologie, psychologia, kryminologia, weterynaria;
1C "BIZNESOWA" (MATEMATYKA - GEOGRAFIA - JĘZYK ANGIELSKI
, dodatkowo zarys ekonomii) - logistyka, architektura i urbanistyka, ekonomia, geografia, inż. środowiska, archeologia, etnologia, nauki społeczne, politologia, religioznawstwo;
1D "POLITECHNICZNA" (MATEMATYKA - FIZYKA, matematyka dodatkowa, fizyka dodatkowa, informatyka w matematyce) - informatyka, matematyka, matematyka w finansach i ekonomii, fizyka, astronomia, analiza i bezpieczeństwo informacji, informatyka i ekonometria;
1E "HUMANISTYCZNA" (JĘZYK POLSKI, HISTORIA LUB WOS, dodatkowo zarys kultury i sztuki) - filologia polska, kulturoznawstwo, historia, filozofia, historia sztuki, prawo, lingwistyka, politologia, socjologia, psychologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, logopedia, teatrologia i filmoznawstwo;
1F "PRZYRODNICZA" (BIOLOGIA - CHEMIA -  JĘZYK ANGIELSKI, dodatkowo biologia eksperymentalnie, elementy chemii w medycynie) - medycyna, stomatologia, pielęgniarstwo, biotechnologia, bioinżynieria medyczna, biologia, ekologia, chemia, filologie, psychologia, kryminologia, weterynaria;
1G "PROGRAMISTYCZNA" (INFORMATYKA - MATEMATYKA - FIZYKA , innowacja - pracownia astronomiczno-fizyczna lub programowanie) - informatyka, matematyka, matematyka w finansach i ekonomii, fizyka, astronomia, analiza i bezpieczeństwo informacji, informatyka i ekonometria.

Uczniów spoza Płocka zapraszamy do skorzystania z oferty Bursy Płockiej przy ul. 3-go Maja 35 (www.bursa-plock.pl).



Zajęcia dodatkowe:
Małachowianka corocznie proponuje swoim uczniom szeroką ofertę kół przedmiotowych, na których mogą poszerzać i utrwalać swoją wiedzę oraz przygotowywać się do konkursów i olimpiad. Organizujemy zajęcia sportowe z takich dyscyplin, jak: piłka nożna, piłka siatkowa, koszykówka, pływanie, strzelectwo, siłownia, freestyle slalom, freesby.

W Małachowiance od ponad 30 lat działa i koncertuje z licznymi sukcesami, nie tylko na terenie szkoły, chór "Minstrel". Uczniowie mogą realizować swoje pasje na zajęciach: szachowych, żeglarskich, klubu książki, kole astronomicznym, kole strzeleckim, uczestniczyć w projektach społecznych i edukacyjnych.

W Małachowiance prężnie działa Samorząd Uczniowski, Klub Wolontariatu i Teatr anglojęzyczny SFERA.

Małachowianka uzyskała tyt"Srebrnej Mazowieckiej Szkoły Aktywnej Turystycznie", ponieważ młodzież szkolna nie tylko bierze udział w zewnętrznych imprezach turystycznych, ale również współorganizuje autorskie, na przykład: Rajd "Ciżemka" lub Rajd "Pierwszaka".

Organizujemy wyjazdy wakacyjne i feryjne młodzieży na obozy: sportowe, narciarskie, chóru.

We współpracy z Samorządem Uczniowskim w Małachowiance są organizowane corocznie: "Noc Duchów", "Dzień Patrona", "Światowy Dzień Liczby Pi", "Drzwi Otwarte", "Dzień Języka Ojczystego", "Międzynarodowy Dzień Języków Obcych", "Konkurs piosenki obcojęzycznej Głos.em i Śpiewająco", "Festiwal zawodów", "Festiwal Nauki", "Perły Małachowianki".




Dostępne miejsca:

Nazwa Opis Liczba wolnych miejsc Próg punktów
1A (BIOLOGIA, CHEMIA, MATEMATYKA) "MEDYCZNA" Rozszerzone: biologia, chemia, matematyka. Pierwszy język obcy - angielski; drugi język obcy do wyboru z listy: niemiecki, włoski, francuski, hiszpański. Pierwszeństwo wyboru drugiego języka mają uczniowie chcący kontynuować naukę języka, którego uczyli się w szkole podstawowej. INNOWACJA - elementy chemii w medycynie oraz biologia eksperymentalnie.

Przedmioty punktowane: Język polski, Matematyka,
Dwa przedmioty z najwyższą oceną spośród: Biologia, Chemia, Fizyka, Geografia, Historia, Informatyka, Język angielski, Język francuski, Język hiszpański, Język niemiecki, Język rosyjski, Język włoski, Wiedza o społeczeństwie
26 0
1C (MATEMATYKA, GEOGRAFIA, ANGIELSKI) "BIZNESOWA" Rozszerzone: matematyka, geografia, język angielski. Klasa patronacka SGH. Pierwszy język obcy - angielski (poziom rozszerzony), drugi język obcy do wyboru z listy: niemiecki, włoski, francuski, hiszpański. Pierwszeństwo wyboru drugiego języka mają uczniowie chcący kontynuować naukę języka, którego uczyli się w szkole podstawowej. INNOWACJA: zarys ekonomii.

Przedmioty punktowane: Język polski, Matematyka,
Dwa przedmioty z najwyższą oceną spośród: Biologia, Chemia, Fizyka, Geografia, Historia, Informatyka, Język angielski, Język francuski, Język hiszpański, Język niemiecki, Język rosyjski, Język włoski, Wiedza o społeczeństwie
26 0
1D (MATEMATYKA, FIZYKA) "POLITECHNICZNA" Rozszerzone: matematyka, fizyka. Klasa patronacka Politechniki Warszawskiej. Pierwszy język obcy - angielski ; drugi język obcy do wyboru z listy: niemiecki, włoski, francuski, hiszpański. Pierwszeństwo wyboru drugiego języka mają uczniowie chcący kontynuować naukę języka, którego uczyli się w szkole podstawowej. INNOWACJA - matematyka dodatkowa, fizyka dodatkowa, informatyka w matematyce - zajęcia prowadzone przez nauczycieli akademickich.

Przedmioty punktowane: Fizyka, Język polski, Matematyka,
Jeden przedmiot z najwyższą oceną spośród: Język angielski, Język francuski, Język hiszpański, Język niemiecki, Język rosyjski, Język włoski
26 0
1E (JĘZYK POLSKI, HISTORIA LUB WOS) "HUMANISTYCZNA" Rozszerzone: język polski oraz do wyboru przez ucznia historia lub wiedza o społeczeństwie. Pierwszy język obcy - angielski; drugi język obcy do wyboru z listy: niemiecki, włoski, francuski, hiszpański. Pierwszeństwo wyboru drugiego języka mają uczniowie chcący kontynuować naukę języka, którego uczyli się w szkole podstawowej. Przedmiot uzupełniający: zarys kultury i sztuki.

Przedmioty punktowane: Język polski, Matematyka,
Dwa przedmioty z najwyższą oceną spośród: Biologia, Chemia, Fizyka, Geografia, Historia, Informatyka, Język angielski, Język francuski, Język hiszpański, Język niemiecki, Język rosyjski, Język włoski, Wiedza o społeczeństwie
26 0
1F (BIOLOGIA, CHEMIA, ANGIELSKI), "PRZYRODNICZA" Rozszerzone: biologia, chemia, angielski. Pierwszy język obcy - angielski (poziom rozszerzony); drugi język obcy do wyboru z listy: niemiecki, włoski, francuski, hiszpański. Pierwszeństwo wyboru drugiego języka mają uczniowie chcący kontynuować naukę języka, którego uczyli się w szkole podstawowej. INNOWACJA - biologia eksperymentalnie oraz elementy chemii w medycynie.

Przedmioty punktowane: Język polski, Matematyka,
Dwa przedmioty z najwyższą oceną spośród: Biologia, Chemia, Fizyka, Geografia, Historia, Informatyka, Język angielski, Język francuski, Język hiszpański, Język niemiecki, Język rosyjski, Język włoski, Wiedza o społeczeństwie
26 0
1G (INFORMATYKA, MATEMATYKA, FIZYKA) "PROGRAMISTYCZNA" Rozszerzone: informatyka, matematyka, fizyka. Pierwszy język obcy - angielski; drugi język obcy do wyboru z listy: niemiecki, włoski, francuski, hiszpański. Pierwszeństwo wyboru drugiego języka mają uczniowie chcący kontynuować naukę języka, którego uczyli się w szkole podstawowej. INNOWACJA - do wyboru przez ucznia programowanie lub pracownia astronomiczno - fizyczna.

Przedmioty punktowane: Język polski, Matematyka,
Dwa przedmioty z najwyższą oceną spośród: Biologia, Chemia, Fizyka, Geografia, Historia, Informatyka, Język angielski, Język francuski, Język hiszpański, Język niemiecki, Język rosyjski, Język włoski, Wiedza o społeczeństwie
26 0

Przykładowe zdjęcia:

Mapa

Rekrutacja ID: 186; Wersja: 25.104.20250509.1649 Harmonogram ID: 1492;